vMix Tower Workstation for Video Production: Edge XTI – with vMix – Obsidian Configuration
$11,946.00
Available on backorder
The Edge XTI vMix Tower Workstation for Video Production
Unlock powerful live production performance with the Edge XTi Tower – vMix Obsidian Configuration, driven by an Intel Core Ultra 7 285K 3.3GHz 24-Core processor and 64 GB of DDR5 memory for smooth, reliable multitasking. This live production computer features a single NVIDIA RTX PRO 4000 GPU and a massive 4 TB M.2 NVMe PCIe 4.0×4 SSD for ultra-fast storage and workflow efficiency.
This vMix video production workstation is optimized for demanding streaming and video production tasks. Complete with professional connectivity and vMix software pre-installed, this workstation delivers the performance and reliability pros need for live broadcast, replay, and multi-camera workflows.
Product SKU: EXTivMIX01ob
| CPU | Intel Core Ultra 7 285K 3.3GHz 24-Core Processor with liquid cooling TDP Base 125W Max 250W |
|---|---|
| Memory | 64GB DDR5 6400MHZ 2 x 32GB DIMMs |
| GPU | NVIDIA RTX PRO 4000 Blackwell 24GB GDDR7 ECC VRAM with 4x mini Display Ports |
| Storage | 1x 4TB M.2 / NVME / PCIe 4.0x4 Solid State Drive |
| Audio | Realtek S1220A 7.1 Surround Sound High Definition Audio CODEC |
| Networking |
|
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Power | 850W PSU |
| OS | Windows 11 Pro 64-bit |
| Dimensions | 9.5 in (240mm) x 20.5 in (520mm) x 20.1in (510mm) |
| Additional Features |
|
| Travel Case | N/A |
| Warranty | 1 year, parts and labor |
vMix Live Production Systems Comparison Table
| Choose your Form Factor | Tier | CPU | Memory | GPU | Storage | Core Strength | Ideal Use Cases |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rackmount Portable Tower |
Opal | Intel Core Ultra 5 250KF | 32GB DDR5 | NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell | 2TB NVMe SSD | Everyday production | HD streaming, professional production, smaller live productions |
| Rackmount Portable Tower |
Ruby | Intel Core Ultra 7 265K | 64GB DDR5 | NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell | 2TB NVMe SSD | Multitasking & workflow scale | Multi-camera productions, replay workflows, corporate livestreaming, advanced vMix operations |
| Rackmount Portable Tower |
Obsidian | Intel Core Ultra 7 285K | 64GB DDR5 | NVIDIA RTX PRO 4000 Blackwell (24GB ECC VRAM) | 4TB NVMe SSD | GPU-Driven Workflows & 4K graphics | 4K live production, esports, layered graphics-heavy, GPU-intensive broadcast workflows |

