AI Tower Workstation | AMD Ryzen 9 9950X | NVIDIA RTX 5090 | 128GB | 5TB SSD
$11,915.00
Available on backorder
AI Workstation with a Ryzen 9 and NVIDIA RTX 5090
The Edge XTA-28 is an elite performance workstation designed for AI, 3D rendering, and advanced creative workloads, powered by an AMD Ryzen 9 9950X processor, 128 GB of high-speed memory, and a flagship NVIDIA RTX 5090 GPU for extreme compute acceleration. With a massive 5 TB SSD, this Ryzen 9 workstation delivers ultra-fast boot times, rapid project loading, and ample space for large datasets, media libraries, and simulations for both SMBs and enterprises. Built for professionals like engineers, AI and machine learning professionals like AI engineers, data scientists, ML researchers, AI software developers who demand uncompromising speed and scalability for tasks like AI training, inference, and simulation, the Edge XTA-28 is engineered to handle the most intensive AI workflows with confidence. Learn more about our AI solutions here.
The Edge-XTA-28 AI Tower Workstation is Perfect For:
- Training and running AI models
- Large dataset preprocessing
- Local inference pipelines
- GPU-accelerated deep learning
Product SKU: EXTA-R99950X-05
| CPU | AMD Ryzen 9 9950X 16-Core 4.3GHz 170W Processor |
|---|---|
| Memory | 128GB 4 x 32GB DDR5 5600MHz DIMMs Non-ECC RAM (upgradeable to 192GB) |
| GPU | Nvidia RTX 5090 PCIe 5.0 Graphics Card with Blackwell Architecture 32GB GDDR7 Video RAM |
| Storage | Installed: 1TB and 4TB M.2/NVME/PCIe 4.0 x4 Solid State Drives, Storage Expansion: 1x open M.2 storage slot |
| PCI Expansion | 1x PCI Express 5.0 X16 / x16, 1 PCI Express 4.0 x16 / x4, 2x PCI Express 4.0 x1 |
| Ports | 1 x USB 20Gbps port Type-C 3 x USB 10Gbps ports Type-A4 x USB 5Gbps ports Type-A 2 x USB 2.0 ports Type-A1 x DisplayPort, 1 x HDMI port, 1 x Wi-Fi module, 1 x Realtek 2.5Gb Ethernet port5 x Audio jacks |
| Audio | 5 x Audio jacks, Realtek ALC1220P 7.1 Surround Sound High Definition Audio CODEC |
| Networking | 1x 2.5GbE RJ45 Port |
| Bluetooth | Bluetooth v5.4 |
| Power | 1200W 80 PLUS Platinum Power Supply |
| OS | Windows 11 Professional 64-bit |
| Dimensions | Dimensions: 9.5in. (240mm) x 20.5in. (520mm) x 20.1in. (510mm), approx. 30 lbs. |
| Additional Features | Wireless Keyboard & Mouse |
| Travel Case | N/A |
| Warranty | 3 Years Parts and Labor |

