RTX 5070 Ryzen 9 PC Tower Workstation | 64GB | 5TB SSD | Edge XTA-22
$5,368.00
Available on backorder
The Edge XTA-22: RTX 5070 Ryzen 9 PC Tower Workstation
The RTX 5070 Ryzen 9 PC is a versatile professional workstation designed for high-throughput creative and technical workloads, featuring an AMD Ryzen 9 9900X processor, 64 GB of memory, and an NVIDIA RTX 5070 GPU for advanced graphics and compute acceleration. A fast 5 TB SSD provides extensive storage and rapid access to large projects, datasets, and media files, keeping workflows smooth and efficient. Built for AI and machine learning professionals, software developers, gaming and simulation pros, scientists and researchers, engineers, and edge computing professionals who need balanced CPU and GPU performance, the Edge XTA-22 delivers scalable performance in a professional workstation platform.
Product SKU: EXTA-R99900X-04
| CPU | AMD Ryzen 9 9900X 12-Core 4.4GHz 120W Processor |
|---|---|
| Memory | 64GB 4 x 16GB DDR5 5600MHz DIMMs Non-ECC RAM (upgradeable to 192GB) |
| GPU | Nvidia RTX 5070 PCIe 5.0 Graphics Card with Blackwell Architecture 12GB GDDR7 Video RAM |
| Storage | 1TB and 4TB M.2/NVME/PCIe 4.0 x4 Solid State DrivesStorage Expansion: 1x open M.2 storage slot for an additrional high-speed solid state drive |
| PCI Expansion | 1x PCI Express 5.0 X16 / x16, 1 PCI Express 4.0 x16 / x4, 2x PCI Express 4.0 x1 |
| Ports | 1 x USB 20Gbps port Type-C 3 x USB 10Gbps ports Type-A4 x USB 5Gbps ports Type-A 2 x USB 2.0 ports Type-A1 x DisplayPort, 1 x HDMI port, 1 x Wi-Fi module, 1 x Realtek 2.5Gb Ethernet port5 x Audio jacks |
| Audio | 5 x Audio jacks, Realtek ALC1220P 7.1 Surround Sound High Definition Audio CODEC |
| Networking | 1x 2.5GbE RJ45 Port |
| Bluetooth | Bluetooth v5.4 |
| Power | 750W 80 PLUS Gold PSU |
| OS | Windows 11 Professional 64-bit |
| Dimensions | Dimensions: 9.5in. (240mm) x 20.5in. (520mm) x 20.1in. (510mm), approx. 30 lbs. |
| Additional Features | Wireless Keyboard & Mouse |
| Travel Case | N/A |
| Warranty | 3 Years Parts and Labor |

