Intel Ultra 7, RTX 5080 Workstation | 128GB | 2TB SSD | EDGEXTI-7265K-02
$7,137.00
Available on backorder
The EDGEXTI-7265K-02: Intel Ultra 7, RTX 5080 Workstation 128GB | 2TB SSD
The Edge XTi-7265K-02 delivers high-end workstation performance with an Intel Core Ultra 7 processor, a whopping 128 GB of memory, and an NVIDIA RTX 5080 GPU to power demanding creative, engineering, and data-intensive workflows. A 2TB SSD provides rapid storage performance and ample space for large datasets, project files, and multimedia libraries, keeping your applications responsive and your work flowing. Built for professionals who need scalable performance and balanced compute power, this configuration is ideal for advanced editing, visualization, simulation, and multitasking across complex applications.
Product SKU: EDGEXTI-7265K-02
| CPU | Intel Core Ultra 7 265K 3.9GHz 20-Core Processor |
|---|---|
| Memory | 128GB 2 x 64GB DIMMs DDR5 6400MHz Non-ECC RAM, Upgradable to 256GB |
| GPU | Nvidia Blackwell RTX 5080 with 16GB GDDR7 VRAM |
| Storage | 2TB M.2/NVME/PCIe 4.0 x4 Solid State Drive, Storage Expansion: 4 x M.2/NVME/PCIe slots total (3x open/available)4x SATA 6G Ports |
| PCI Expansion | 1 x PCIe 5.0 x16 / x16 slot, 2 x PCIe 4.0 x16 / x4 slots, 1 x PCIe 4.0 x16 / x1 slot |
| Ports |
|
| Audio | 3 x Audio jacks via Realtek 7.1 Surround Sound High Definition Audio CODEC |
| Networking | 1 x 2.5Gb Ethernet port |
| Bluetooth | Bluetooth v5.4 |
| Power | 1000W 80 PLUS Gold Power Supply |
| OS | Windows 11 Professional 64-bit |
| Dimensions | Dimensions (H x W x D) 22.28″ x 9.45″ x 23.78″, ~30lbs |
| Additional Features | Wireless Keyboard & Mouse |
| Travel Case | N/A |
| Warranty | 3 Years Parts & Labor |

