Edge XTI Tower Workstation —
Intel Core Ultra 5 250KF | 32GB | NVIDIA RTX PRO 2000 | 1TB NVMe
$3,984.00
Available on backorder
High-Performance Tower Workstation with Intel
The NextComputing Edge XTI is a professional-grade tower workstation designed for data-intensive edge and cloud applications, specifically optimized for sustainable high-performance computing.
At its core is the Intel Core Ultra 5 250KF Plus Processor with 18 cores and support for 24 PCI Express lanes. With 32GB RAM and the NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell GPU, you have a workstation that’s ready for the demands of next-generation enterprise-class computing.
Product SKU: EXTI-5250KF-RTXP2000BW-01
| CPU | Intel Core Ultra 5 250KF 4.6GHz 18-Core Processor, 24 PCI Express Lanes |
|---|---|
| Memory | 32GB RAM DDR4 5600MHz ECC RAM (16GB x 2 DIMMs) |
| GPU | Nvidia RTX PRO 2000 BLACKWELL Graphics Card with 16GB GDDR7 VRAM |
| Storage | Single 1TB M.2 NVMe Solid State Drive Solid State Drive |
| PCI Expansion | Slot 1 - M.2 / NVME / PCIe 4.0 Slot 2 - PCI Express 5.0 x16 / x16 Slot 3 - PCI Express 4.0 x16 / x1 Slot 4 - empty (no slot) Slot 5 - PCI Express 4.0 x16 / x4 Slot 6 - empty (no slot) Slot 7 - PCI Express 4.0 x16 / x4 |
| Ports | External Ports (Rear IO Panel): 1 x Thunderbolt™ 4 USB Type-C® port 1 x USB 10Gbps port (1 x Type-A) 2 x USB 5Gbps ports (2 x Type-A) 4 x USB 2.0 ports (4 x Type-A) 1 x DisplayPort 1 x HDMI port 1 x Wi-Fi module 1 x Realtek 2.5Gb Ethernet port 3 x Audio jacks |
| Audio | Realtek 7.1 Surround Sound High Definition Audio CODEC with 3x Audio Ports |
| Networking | WIFI 802.11, 1 x Realtek 2.5Gb Ethernet port |
| Power | 1000W ATX 12V 3.1 Power Supply - 80 Plus Platinum |
| OS | Windows 11 Professional |
| Dimensions | Dimensions (H x W x D) 22.28" x 9.45" x 23.78", ~30lbs |
| Additional Features | Wireless Keyboard & Mouse |
| Travel Case | N/A |
| Warranty | 3 Years Parts & Labor |

